Nauka

 

Z najgłębszym żalem informujemy o śmierci naszej Drogiej Koleżanki, lek. Anny Hulackiej, asystentki Katedry Patomorfologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, która zmarła 30 grudnia 2023.
Śmierć zabrała Doktor Anię w chwili tuż przed ukończeniem szkolenia specjalistycznego z zakresu patomorfologii - dyscypliny tak bardzo ukochanej przez nią i do uprawiania której wykazywała wszystkie konieczne, jak i najbardziej pożądane predyspozycje, w szczególności takie jak niezwykła pracowitość, sumienność, gotowość do rozpracowania każdego diagnozowanego przypadku w najdrobniejszych szczegółach i z uwzględnieniem najszerszych kręgów i aspektów diagnostyki różnicowej. Była osobą niestrudzoną w angażowaniu się także w działalność dydaktyczną i naukową Katedry Patomorfologii UJ CM, a gdy zapadł czas pandemii COVID z wielkim poświęceniem uczestniczyła, jako lekarz w akcji szczepień, prowadzonej przez Szpital Kliniczny UJ. 
Doktor Anię Hulacką zapamiętamy jako osobę o wielkiej wrażliwości, zawsze koleżeńską, zawsze chętną do pomocy. Jej ciężka choroba o bardzo złożonych mechanizmach patogenetycznych, których szczegóły mimo ogromnych wysiłków wielospecjalistycznego zespołu klinicznego nie do końca potrafimy wyjaśnić, oraz Jej śmierć - w jakże młodym wieku, u progu tak obiecującej kariery zawodowej i naukowo-dydaktycznej - napełniła nas nie tylko przemożnym smutkiem, ale też poczuciem swoistej zawodowej bezradności.
Doktor Ania pozostanie w naszej najlepszej pamięci.
Wszystkim najbliższym lek. med. Ani Hulackiej składamy najszczersze wyrazy współczucia.
 
Kierownik Katedry Patomorfologii UJ CM wraz z Zespołem
 
 


 

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Śp. dr n.med. Wojciecha Szczepańskiego,

specjalisty patomorfologa, wieloletniego pracownika Katedry Patomorfologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum,

wybitnego znawcy patologii wątroby, Wychowawcy wielu pokoleń lekarzy, szanowanego i podziwianego przez studentów Nauczyciela akademickiego, lubianego, zawsze życzliwego Kolegi i Przyjaciela.

Drogi Wojtku,

swoją pracą i postawą zasłużyłeś w pełni, alby powiedzieć o sobie:

„Non omnis moriar”


Działalność naukowa od wielu lat koncentrowała się wokół tematyki patologii chorób przewodu pokarmowego, w szczególności raka jelita grubego, raka żołądka i raka trzustki, jednak w ciągu ostatnej dekady zakres naszych zaiteresowań rozszerzył się znacznie. Ważną i dynamicznie rozwijającą się dziedziną jest hematopatologia. Prowadzone są  badania nad chorobami uładu nerwowego, kłębuszkowymi zapaleniami nerek, chorobami gruczołów wewnętrznego wydzielania nowotworami dróg moczowych, zmianami barwnikowymi skóry. W ramach tej tematyki pracownicy Katedry są autorami i współautorami licznych prac naukowych w periodykach polskich i międzynarodowych.


Pracownicy Katedry wchodzą w skład zespołu redakcyjnego

Polish Journal of Pathology.

Okładka "Polish Journal of Pathology"


W dniach 12-14 października 2016 współorganizowaliśmy III międzynarodowy kurs immunohistochemii


W dniach 25-29 września 2016 odbył się 28 Europejski Kongres Patologii


15 września 2016 wraz z Kolegami ze Stavanger Universitetssjukehus i z Zakładu Patomorfologii krakowskiego oddziału Instytutu Onkologii współorganizowaliśmy seminarium dotyczące diagnostyki histopatologicznej


W dniach 2-4 czerwca 2016 uczestniczyliśmy w jubileuszonym zjeździe Polskiego Towarzystwa Patologów w Warszawie


W dniach 12-13 października 2015 odbył się w Krakowie drugi kurs immunohistochemi NordiQC Academy


W październiku 2014 byliśmy współorganizatorami kursu immunohistochemii NordiQC Academy. Jest to jedyny w świecie kurs poświęcony tej metodzie diagnostycznej.


W dniach 30 sierpnia - 3 września 2014 odbył się 26 Kongres Europejskiego Towarzystwa Patologii (ESP). Pracownicy Katedry aktywnie uczestniczyli w jego obradach


We wrześniu 2013 roku uczestniczyliśmy w 25 Kongresie European Society of Pathology w Lisbonie


Logo EScoP

Europejska Szkoła Patologii, 2013

Miała miejsce w dniach 24-26 czerwca 2013 i dotyczyła patologii głowy i szyi.

 

 

 


Logo EScoPW dniach 12-14 grudnia 2012 odbyła się kolejna edycja kursu Europejskiej Szkoły Patologii, tym razem poświęcona patologii urologicznej. Gościliśmy takie sławy jak Gregor Mikuz, Rodolfo Montironi, Marina Scarpelli.

 

 


24th European Congress of Pathology, Praga 8-12 wrzesień 2012


Zdjęcie członków Scandinavian Sarcoma Group
 
 
W dniach 8 i 9 marca 2012 gościliśmy w naszym Zakładzie członków Scandinavian Sarcoma Group, którzy wybrali Kraków na miejsce swojego spotkania
 
 

XVIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Patologów, Międzyzdroje, 4/09/11-7/09/11


23rd European Congress of Pathology, Helsinki, 27/08/11-1/09/11


 

Logo EScoP

W czerwcu 2011 do Krakowa powróciły po kilkuletniej przerwie kursy Europejskiej Szkoły Patologii (European School of Pathology)

Tematem kursu EScoP 2011 były choroby przewodu pokarmowego

 

 

 

 


W dniach 26-27 maja 2011 we Wrocławiu odbyły się Warsztaty Wideomikroskopowe - Uropatologia. Pracownicy Katedry Patomorfologii wzięli w tym kursie udział zarówno czynny jak i bierny.


Logo Festiwalu Nauki CMUJ 2011W dniach 12-14 maja 2011 uczestniczyliśmy w Festiwalu Nauki. Po raz pierwszy, oprócz stoiska przy ul. Św. Anny 12 (prowadzonego z Katedrą Histologii) szeroko otwarliśmy nasze drzwi i zorganizowaliśmy zwiedzanie pracowni histopatologicznych i muzeum. Byliśmy miło zaskoczeni zainteresowaniem zwiedzających w tym kilku licznych grup młodzierzy szkolnej.

 


W dniach 31 sierpnia - 3 września 2010 współorganizowaliśmy Intercongress of European Society of Pathology (ESP).
ZałącznikWielkość
drAH.jpg41.65 KB